رانندگی کردن خودرو  یک هنر است ، شاید برای همین دولت برای دادن شانسی برای گرفتن گواهینامه رانندگی ، منتظر می ماند تا شما ۱۸ ساله شوید (یا ۱۶ ساله در بعضی کشورها). نه تنها شما باید قادر به هدایت کردن ماشین باشید بلکه باید یک حس تیز امنیت داشته باشید. با این وجود همه قوانینی که برای ریشه کن کردن تصادفات اجرا می شود به شکست منجر می شود. از طرفی دیگر ، جزییات کوچکتر مانند سرعت ، تغییر دنده و مصرف سوخت می تواند در محیط اطراف شما به شکل تشعشعات گازها اثر بگذارد . وقتی که سوخت بیشتری از حد نیاز سوزانده می شود گازهای ناکامل احتراقی به وحود می آید که باعث تشعشع گازهایی مانند کربن منو اکسید می شود که این پدیده در سرعت های خیلی کم و یا سرعت های خیلی زیاد رخ می دهد. بنابراین رانندگی یک خودرو در یک وضعیت بهینه شامل توازن نیروهای حساس می شود که نیازمند فهم خوب و تجربه کار با یک خودرو است. ولی چه می شد اگر یک تیمی از مهندسین باهوش راهی برای اتوماتیک کردن این فرایند پیچیده ابداع می کردند.

خودروی بدون راننده گوگل

اتوماسیون

پانزده سال پیش اگر شما مجبور بودید وجهی برداشت کنید، مجبور بودید که به یک مسیر دوری برای یک بانک بروید و در یک صف برای برداشت وجه شرکت کنید. ولی اکنون همین کار حتی در مکان های دور افتاده به وسیله دستگاه ها(مانند ATM) بدون دردسر در حال انجام شدن است . درصنایع بیشتر ماشین الات سنگین (کامل یا جزیی)خودکار می شوند که امکان تولید سریعتر و دقیقتر را می دهند. اتوماسیون یک تمایل رو به رشد در عصر حاضر است که حقیقتا معجزه مهندسی است که شامل اتحاد شاخه های مختلفی از مهندسی مانند علم کامپیوتر ، الکترونیک و مکانیک برای ابداع این تکنولوژی است. سنسور های الکترونیکی محیط را حس می کنند و پاسخشان را به میکروکنترلرها ارسال می کند که این میکرو کنترلر ها برنامه ریزی می شوند تا پاسخ مطلوبی بدهند و عملگرها که معمولا عمل پاسخ را انجام می دهند.

پروژه گوگل

ما گوگل را به عنوان محبوب ترین موتور جست وجو در اینترنت می شناسیم ولی گوگل بیشتر ازیک موتور جستوجو می باشد. گوگل در الهام بخشیدن نواوری ها در زمینه تکنولوژی که جلوتر از عصرش است پیشگام است.خودروی بدون راننده گوگل یک پروژه توسط گوگل است که شامل توسعه تکنولوژی برای ساختن خودروی وابسته به خود است. نرم افزای که گوگل برای خودکار کردن خودروهای استفاده می کند به عنوان گوکل راننده شناخته می شود. گوگل خودروی مجزا تولید نمی کند بلکه تجهیزات لازم را در یک خودروی معمولی نصب می کند. این پروژه در حال حاضر تحت حمایت گوگل ایکس به وسیله سباستین تورین رهبری می شود.

گوگل یک گروهی از ده خودرو را با تکنولوژی اش مجهز کرده است که شامل سه خودروی لکسوسRX450h و یک خودروی Audi TT و شش خودروی تویوتا prius است .آزمایشها با رانندگان حرفه ای در صندلی راننده و مهندسین گوگل در صندلی سرنشین انجام شدند. آنها یک فاصله زیادی را د در نقاط مختلف و ترافیک های شلوع در ایالات متحده امریکا رانندگی کرده اند. محدودیت های سرعت در مغز سیستم های کنترل ذخیره می شوند و در این خودرو  یک لغو کننده دستی وجود دارد که کنترل را در صورت و جود هر نوع عیبی به راننده منتقل می کند.در اگوست ۲۰۱۲ گوگل اعلام کرد که این خودرو ۵۰۰۰۰۰ کیلو متر مسیر ازمایش را کامل کرده است . در دسامبر ۲۰۱۳ چهار ایالت کالیفرنیا ، فلوریدا ، نوادا و میشیگان در امریکا قوانینی که استفاده خودروهای خودکار را مجاز می داند را وضع کرده اند.

منبع:

http://www.engineersgarage.com/articles/google-driverless-car

ترجمه متون تخصصی کلیه گرایش های رشته مهندسی برق شامل الکترونیک ، قدرت ، کنترل، مخابرات ، بیوالکتریک